Baysan Fırça
Klavuz Bant
Erkan Durmaz
Köşe Yazarı
Erkan Durmaz
 

Bizim Sektör Nereye Gidiyor

2000 yıllarında her il de sayısı çok az olan halı yıkamacılar bu sektörde ciddi para kazanıyorlardı, sadece overlok yapmayla arsa veya daire alanları bile duydum. İleriki yıllarda yaşanan ekonomi krizlerinde iflas edenler, etmeye yakın olanlar veya kazancı yetersiz kalıp ek iş olarak görenler bu işteki sıcak paranın döndüğünü görünce bir ucundan tekrar tutmaya başladılar. Bu işe girenlerin kimisi severek yapmaya başladı, emek verdi kazandı. Sonra kazançlarını işine geri yatırdılar, kimileri de bir arpa boyu yol alamadılar. Sektör büyüdü ve her gün bir yenisi daha ekleniyor, hızla büyümeye devam ediyor. Şu an için birliktelikten bahsediyoruz sektöre bir yön verilsin, işimiz ciddiyete alınsın,halı yıkama bir marka olsun,itibarımız olsun iş adamı olalım para kazanalım istiyoruz, peki bunlar için ne yapıyoruz? Tedarikçilere saldırıyoruz, derneklere saldırıyoruz, fason yıkayanlara ve yıkatanlara saldırıyoruz. Evet bunlarında olması gerekiyor ama önce kendimize saldıralım kendimizi analiz edelim. Çuvaldızı önce kendimize batıralım. İsterseniz fason halı yıkayın kimse sizi engelleyemez ama hakkınızı alın. Kendi müşterinize yıkadığınız fiyatın yarı fiyatına fasona da yıkayın, ucuz yıkamayın ki oda sizin rekabetçiniz olmasın, resmi olması için teşvik edin zira resmiyetin getirdiği zorunlu vergileri öderken eline kalanı hesap edecek ve ucuz yıkamanın zararını anlayacak. Derneklere saldırmayın onlar yaptırımı olmayan birer sivil toplum kuruluşlarıdır. Bu sektöre karşılıksız emek verip değer kazandıranlar var saygı gösterelim. Derneklere katılın faal görevlerde bulunun sizin sosyalleşmenize ve ileriye dönük düşüncelerinize yön verir. Birlikten kuvvet doğar, sektörde bilmediğiniz birçok konuda bilgi sahibi olursunuz, kendi fikirlerinizi paylaşır yön tayin edilmesini sağlarsınız, dostlar edinirsiniz kazanan her daim siz olursunuz. Tedarikçiler bizim vazgeçilmez ortaklarımızdır. Onlarla olan ticaretimize değer verelim, onlarda bizim gibi sıkıntılı. Mesela bir firma yaptığı işle marka olmuş yatırımları büyük giderleri büyük malı güzel şikâyeti az, diğer firma yatırımları küçük giderleri az marka olmak için çabalarken fiyat olarak marka olmuş firmayı örnek alıyor, piyasa bu diyor. Hal böyle olunca sıkıntılar ortaya çıkıyor. Sadece bizim değil onların da sorunları var kendileri de çok şeyden muzdarip. İşin özü Meslektaşlarım, bu sektör düzelecek taşlar yerine oturacak lakin zamana ve karşılıksız emeğe ihtiyaç var. Öncelikle ne şartlarda olursa olsun birlik olmaya çalışmalıyız. Birlikten kuvvet doğar, ne diyor atasözümüz “ Ne ekersen onu biçersin”.  Saygı ve Sevgiyle esen kalın.
Ekleme Tarihi: 08 Mayıs 2021 - Cumartesi

Bizim Sektör Nereye Gidiyor

2000 yıllarında her il de sayısı çok az olan halı yıkamacılar bu sektörde ciddi para kazanıyorlardı, sadece overlok yapmayla arsa veya daire alanları bile duydum.

İleriki yıllarda yaşanan ekonomi krizlerinde iflas edenler, etmeye yakın olanlar veya kazancı yetersiz kalıp ek iş olarak görenler bu işteki sıcak paranın döndüğünü görünce bir ucundan tekrar tutmaya başladılar. Bu işe girenlerin kimisi severek yapmaya başladı, emek verdi kazandı. Sonra kazançlarını işine geri yatırdılar, kimileri de bir arpa boyu yol alamadılar. Sektör büyüdü ve her gün bir yenisi daha ekleniyor, hızla büyümeye devam ediyor.

Şu an için birliktelikten bahsediyoruz sektöre bir yön verilsin, işimiz ciddiyete alınsın,halı yıkama bir marka olsun,itibarımız olsun iş adamı olalım para kazanalım istiyoruz, peki bunlar için ne yapıyoruz?

Tedarikçilere saldırıyoruz, derneklere saldırıyoruz, fason yıkayanlara ve yıkatanlara saldırıyoruz. Evet bunlarında olması gerekiyor ama önce kendimize saldıralım kendimizi analiz edelim. Çuvaldızı önce kendimize batıralım.

İsterseniz fason halı yıkayın kimse sizi engelleyemez ama hakkınızı alın. Kendi müşterinize yıkadığınız fiyatın yarı fiyatına fasona da yıkayın, ucuz yıkamayın ki oda sizin rekabetçiniz olmasın, resmi olması için teşvik edin zira resmiyetin getirdiği zorunlu vergileri öderken eline kalanı hesap edecek ve ucuz yıkamanın zararını anlayacak.

Derneklere saldırmayın onlar yaptırımı olmayan birer sivil toplum kuruluşlarıdır. Bu sektöre karşılıksız emek verip değer kazandıranlar var saygı gösterelim. Derneklere katılın faal görevlerde bulunun sizin sosyalleşmenize ve ileriye dönük düşüncelerinize yön verir. Birlikten kuvvet doğar, sektörde bilmediğiniz birçok konuda bilgi sahibi olursunuz, kendi fikirlerinizi paylaşır yön tayin edilmesini sağlarsınız, dostlar edinirsiniz kazanan her daim siz olursunuz.

Tedarikçiler bizim vazgeçilmez ortaklarımızdır. Onlarla olan ticaretimize değer verelim, onlarda bizim gibi sıkıntılı. Mesela bir firma yaptığı işle marka olmuş yatırımları büyük giderleri büyük malı güzel şikâyeti az, diğer firma yatırımları küçük giderleri az marka olmak için çabalarken fiyat olarak marka olmuş firmayı örnek alıyor, piyasa bu diyor. Hal böyle olunca sıkıntılar ortaya çıkıyor. Sadece bizim değil onların da sorunları var kendileri de çok şeyden muzdarip.

İşin özü Meslektaşlarım, bu sektör düzelecek taşlar yerine oturacak lakin zamana ve karşılıksız emeğe ihtiyaç var. Öncelikle ne şartlarda olursa olsun birlik olmaya çalışmalıyız. Birlikten kuvvet doğar, ne diyor atasözümüz “ Ne ekersen onu biçersin”.

 Saygı ve Sevgiyle esen kalın.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve haliyikamapostasi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.